Skip to main content

Zimske igrarije

I dok je najveći deo naše zemlje bez snega, kod nas ga ima u izobilju tokom cele zime. A mi to koristimo što više možemo. Čim je temperatura u plusu - eto nas napolju. Naravno, pre svega tu sankanje. Zatim dolazi na red grudvanje. A ako je sneg odgovarajući, obavezno je pravljenje Sneška i Anđela.



D je iskusan u sankanju i voli sam da se sanka i da pronalazi i isprobava nove staze. N se i prošle godine sankala sa mnom, ali je bila baš mala, tako da joj je ovo prvo sankanje kog je svesna. I već posle prvog spusta je zavolela ovu zimsku aktivnost. Posle svakog spusta tržila je još. Međutim, kada smo krenuli da se grudvamo, nastala je druga priča: N se zakopala u mestu i nije htela ni da mrdne. Kada joj neko od nas priđe, pružala je ruke da je uzmemo i tvrdoglavo odbijala da sama hoda po snegu. Tako da su tata i D pošteno izgrudvali, a i uvaljali u sneg mamu, dok je N stajala kao ukopana i smejala se našoj igri.



U pravljenju Sneška smo učestvovali svi. Nije baš bio najidealniji sneg za Sneška, ali smo uspeli da napravimo maleckog. Zapravo, D je taj koji je uložio najviše truda u njega i napravio mu od grančica i nos, oči, usta, dugmiće, pa čak i kosu. N se ovo svidelo, pa je i ona sa batom "doterivala" Sneška praveći detalje od grančica.

I naravno, pravljenje Anđela. D obožava da se valja po snegu i pravi Anđele. A ja obožavam da mu pravim društvo. N je i ovo izbegla. Valjanje po snegu joj ipak nije privlačno.



S obzirom na to da živimo u planinskom selu, na visini od oko hiljadu metara, zima je kod nas duga i sa mnogo snega. Naučili smo da ga volimo i da snežne dane pretvorimo u lepe i korisne. To što je napolju niska temperatura ne znači da ćemo se zatvoriti u kuću. Naprotiv. Samo obučemo koji sloj više i svi provedemo neko vreme na otvorenom, pa makar i samo u dvorištu. Ne plašimo se da ćemo se smrznuti, iskvasiti, niti razboleti. Mnogi zbog ovoga zimi malo vremena provode napolju. Ali sećam se da smo i mi kao deca po celi dan se grudvali i sankali. I da smo dolazili kući premrzlih ruku i mokrih nogu. I da su to za nas bili prelepi dani detinjstva. A činjenica je da se virusi pre pokupe u zatvorenim prostorijama nego na otvorenom.



Ne držim decu pod staklenim zvonom. Izvodim ih napolje svakodnevno. Sve do jednog. Od temperature zavisi samo koliko ćemo vremena ostati van kuće. Zdravo je i deca na taj način jačaju imunitet. Jer kao što kaže pesmica: " A šta može zima meni? Šta mi može? Šta mi sme? Nek mi nosić pocrveni, eto to je, to je sve!"

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo