Skip to main content

Zimske igrarije

I dok je najveći deo naše zemlje bez snega, kod nas ga ima u izobilju tokom cele zime. A mi to koristimo što više možemo. Čim je temperatura u plusu - eto nas napolju. Naravno, pre svega tu sankanje. Zatim dolazi na red grudvanje. A ako je sneg odgovarajući, obavezno je pravljenje Sneška i Anđela.



D je iskusan u sankanju i voli sam da se sanka i da pronalazi i isprobava nove staze. N se i prošle godine sankala sa mnom, ali je bila baš mala, tako da joj je ovo prvo sankanje kog je svesna. I već posle prvog spusta je zavolela ovu zimsku aktivnost. Posle svakog spusta tržila je još. Međutim, kada smo krenuli da se grudvamo, nastala je druga priča: N se zakopala u mestu i nije htela ni da mrdne. Kada joj neko od nas priđe, pružala je ruke da je uzmemo i tvrdoglavo odbijala da sama hoda po snegu. Tako da su tata i D pošteno izgrudvali, a i uvaljali u sneg mamu, dok je N stajala kao ukopana i smejala se našoj igri.



U pravljenju Sneška smo učestvovali svi. Nije baš bio najidealniji sneg za Sneška, ali smo uspeli da napravimo maleckog. Zapravo, D je taj koji je uložio najviše truda u njega i napravio mu od grančica i nos, oči, usta, dugmiće, pa čak i kosu. N se ovo svidelo, pa je i ona sa batom "doterivala" Sneška praveći detalje od grančica.

I naravno, pravljenje Anđela. D obožava da se valja po snegu i pravi Anđele. A ja obožavam da mu pravim društvo. N je i ovo izbegla. Valjanje po snegu joj ipak nije privlačno.



S obzirom na to da živimo u planinskom selu, na visini od oko hiljadu metara, zima je kod nas duga i sa mnogo snega. Naučili smo da ga volimo i da snežne dane pretvorimo u lepe i korisne. To što je napolju niska temperatura ne znači da ćemo se zatvoriti u kuću. Naprotiv. Samo obučemo koji sloj više i svi provedemo neko vreme na otvorenom, pa makar i samo u dvorištu. Ne plašimo se da ćemo se smrznuti, iskvasiti, niti razboleti. Mnogi zbog ovoga zimi malo vremena provode napolju. Ali sećam se da smo i mi kao deca po celi dan se grudvali i sankali. I da smo dolazili kući premrzlih ruku i mokrih nogu. I da su to za nas bili prelepi dani detinjstva. A činjenica je da se virusi pre pokupe u zatvorenim prostorijama nego na otvorenom.



Ne držim decu pod staklenim zvonom. Izvodim ih napolje svakodnevno. Sve do jednog. Od temperature zavisi samo koliko ćemo vremena ostati van kuće. Zdravo je i deca na taj način jačaju imunitet. Jer kao što kaže pesmica: " A šta može zima meni? Šta mi može? Šta mi sme? Nek mi nosić pocrveni, eto to je, to je sve!"

Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Da ga ne ureknem

Kada treba da postane majka, svaka žena ima mali milion strahova, dilema, osećanja su pomešana. A kada na sve to čuje i razna sujeverja vezana za bebu, majku, dojenje, babine - svaka žena može da se nađe na ivici nervnog sloma. Za mnoge od tih sujeverja i običaja sam čula tek kada mi se rodilo drugo dete. Valjda je to zbog toga što mi se prvo dete rodilo u gradu. A ljudi po gradovima ne obraćaju toliko pažnje na te stvari, jer su preokupirani drugim. Na selu je drugačije. Poštuju se stari običaji, aktuelna su neka stara uverenja ili, kako ih ja nazivam, sujeverja. A možda i nije sve u podeli grad-selo, već to više zavisi od mikrosredine u kojoj se nalazimo. U mom slučaju, u ovoj seoskoj sredini je sada sve to mnogo izraženije, nego pto e bilo u gradskoj. I mislila sam da ću skrenuti s uma od svih tih običaja, jer nisam neko ko se istih pridržava. Za početak, a ovo je nešto univerzalno i vlada u celoj našoj zemlji, bebi se obavezno stavi crveni konac oko ruke. I to sam radila sa s