Skip to main content

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet.


Doručak
Ručak
Večera
Užina
Ponedeljak
PALENTA
+
JOGURT
BELO MESO
+
PIRINAČ
SOČIVO
ŠLJIVE
Utorak
SIRNI NAMAZ
+
INTEGRALNI HLEB
INTEGRALNA TESTENINA
+
POVRĆE
SUTLIJA
+
CIMET
BANANA
Sreda
KUKURUZNA
KAŠICA

OSLIĆ
+
KROMPIR +
BLITVA
TIKVICE
+
INTEG. HLEB +
PAVLAKA
KOMPOT
OD JABUKE
Četvrtak
KAJGANA OD ŽUMANCETA
+
TOST HLEB
BROKOLI +
ŠARGAREPA
+
SIR
BANANA +
KEKS  +
AD. MLEKO
VOĆNI
JOGURT
Petak
PREPEČENI  INT. HLEB
+
KISELO MLEKO
GULAŠ ZA BEBE
SPANAĆ
+
PAVLAKA
BATAT
+
BANANA
Subota
PRŽENICE OD ŽUMANCETA
SUPICA OD GRAŠKA
PAHULJICE
+
JOGURT
JABUKA
+

Nedelja
MUSLI ZA BEBE
LAZANJE OD POVRĆA I MESA
PIRE KROMPIR
+
KISELO MLEKO
KEKS
+
VOĆE



Od kako imam "Nedeljni planer obroka", koji je kreacija "Nismo kod kuće", mnogo mi je olakšano planiranje obroka i vrlo lako i jednostavno isplaniram obroke za celu nedelju, kako za bebu, tako i za sve ukućane. Planer sadrži tabelu u koju unosite jela, zati odeljak u kom je lepo i pregledno raspoređeno koje namirnice treba nabaviti i gde, a takođe imate i deo sa troškovima, pa možete voditi i tu evidenciju. Ceo taj odeljak se može otcepiti i jednostavno ga ponesete sa sobom kada krenete u kupovinu.






A evo i recepata koji su se našli na našem nedeljnom palneru obroka za bebu v:

Filete oslića stavite da se kuvaju u vreloj vodi. Nakon desetak minuta, kad meso omekša, sklonite s vatre i izvadite meso. U drugom loncu skuvajte krompir i blitvu zajedno, pa kada je kuvano procedite. Sve zajedno, dakle i oslića i krompir i blitvu, na kraju usitnite pomoću miksera, kako biste dobili krupnije mlevenu smesu.
Izdinstajte povrće (šargarepu, grašak, kukuruz šećerac, brokoli...) u jednoj, a mleveno meso (od govedine ili nekog drugog mladog mesa) u drugoj posudi. Kore za lazanje (bez jaja!) kratko prokuvajte. Potom u vatrostalnu posudu naizmenično slažite koru, pa red povrća, zatim mleveno meso, pa opet koru i tako dok ne utrošite sav materijal. Svaki red možete da natopite i umakom od paradajza, kako ne bi bilo suvo. Zapecite u rerni oko pola sata na srednjoj temperaturi. Detetu poslužite isitnjeno na komadiće.
Sastojci:
Manja šargarepa
30 grama putera
Tri zrela paradajza, očišćena od semenki i ljuske i iseckana
50 grama rendanog sira
Tri kašike integralne testenine

Priprema:
Kuvajte šargarepu na pari oko 15 minuta dok ne omekša. Zagrejte puter u drugoj posudi, dodajte iseckan paradajz in a laganoj temepraturi pržite dok se ne napravi gust sos. Sklonite sa vatre, zatim dodajte sir i mešajte dok se ne otopi.  Skuvajte testeninu po uputstvima na pakovanju i onda je ocedite. Izblendirajte šargarepu i sos od paradajza sa sirom sa tri kašike tečnosti u kojoj se kuvala šargarepa.  Ovaj sos  pomešajte sa sitno seckanom testeninom.

Sastojci:
50 grama telećeg mesa
Manja mlada tikvica
Oko 50 do 60 grama mlade boranije
Manji krompir
Četiri čeri paradajza
Kašičica hladno ceđenog ulja
20 grama parmezana
Malo soli/ najbolje morske
Kašičica sitno seckanog peršuna

Priprema:
Stavite iseckano povrće da se kuva u 3 tri decilitra oko 15 minuta, a teleće meso propržite na malo ulja. Sklonite povrće sa šporeta, pa mu dodajte malo ulja i perunovog lista. Kuvajte meso još nekoliko minuta. Iseckajte teleću šniclu na vrlo sitne komadiće pa dodajte u jelo. Izrendajte parmezan preko toplog povrća i šnicle. Dajte detetu kada se malo prohladi. 
Sastojci:
Oko 100 grama sočiva
Na vrh noža putera
Malo soli
Nekoliko kapi limuna

Priprema
Očistite i operite sočivo, ostavite ga da u hladnoj vodi odstoji do ujutru. Vodu prospite, pa ga kuvajte u drugoj vodi, dok ne omekša. Izmiksajte uz dodatak soli i putera i kad je pire mlak, dodajte nekoliko kapi limunovog soka. 
Sastojci:
50 grama belog pilećeg mesa
Pet do šest kašičica integralnog pirinča
40 do 50 grama mladog graška
Sitno seckani peršun
Malo soli
Kašičica putera

Priprema
Operite pirinač i kuvajte ga u trostruko većoj količini vode. Kad je pirinač gotov, ocedite ga. Stavite grašak da se kuva. Obarite ili ispecite parče pilećeg belog mesa na teflonu. Meso sitno isecite ili sameljite. Pomešajte pirinač sa graškom i mesom. Posolite. Dodajte puter i peršun. Stavite sve u malu šerpu, pa kuvajte na pari oko deset minuta.  


Sastojci 
Tri manja krompira, oljuštena i iseckana
Šargarepa oljuštena i iseckana
30 grama cvetova brokolija
Dve kašike mleka koje beba pije
10 grama putera
10 grama izrendane mocarele

Priprema
Skuvajte krompir i šargarepu. U međuvremenu, kuvajte brokoli na pari dok ne bude mek. Alternativa je da stavite brokoli zajedno sa krompirom i šargarepom i kuvate oko 12 minuta. Procedite povrće i zajedno sa brokolijem, mlekom, puterom i sirom, krupno ispasirajte.
Sastojci:
Šolja skuvanog mladog graška
Glavica crnog luka
Srednji krompir
Čen belog luka/ može i ne mora
Kašika hladno ceđenog ulja
Dve kašike pavlake za kuvanje

Priprema
Pržite crni luk i beli luk u ulju 10 minuta. Oljuštite krompir i isecite ga na kockice. Dodajte grašak i krompir u tiganj. Dodajte dve šolje vode i krčkajte poklopljeno 15-20 minuta. Ocedite povrće i izblendirajte ga. Vratite pire u supu i umešajte pavlaku.
Sastojci:
Šolja zrna kukuruza
Majčino ili adaptirano mleka

Priprema:
Stavite zrna da se kuvaju toliko dugo dok "meso" ne izađe iz opni. Tada kukuruz procedite i propasirajte ga kroz gustu cediljku tako da u kašici bude samo meso kukuruza, jer bi opna mogla da bude teška za stomak bebe. Kašicu razredite vodom ili majčinim/adaptiranim mlekom.



***Recepti preuzeti sa portala Bebac.

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio