Skip to main content

Preživeti ručak sa decom

Već sam pisala o tome da mi svuda idemo sa decom (OVDE). Ali svaki odlazak u restoran sa decom je avantura za sebe. Pre svega, deci zaista nije odlazak na ručak neki poseban doživljaj, čak im je i "smor" jer moraju da budu mirni, sede i, što je najgore, jedu.



Moja deca ne spadaju u one koji vole da jedu. Oni jedu više zato što moraju. Kada dođe vreme za jelo, gasi se i sklanja sve što bi im odvuklo pažnju u toku obroka, prekida se svaka priča i igra i kada završe sve se nastavlja.

Što se tiče izbirljivosti, uglavnom jedu sve. Mada im naiđu periodi kada na primer više vole paradajz nego papriku, a onda neć uopšte paradajz, a papriku obožavaju. Deca menjaju ukuse i navike i to je normalno. Ipak nastojim u tome da im dajem što raznovrsniju hranu. Čak i kada im se na prvi zalogaj nešto ne svidi, dam im to kroz neko vreme ponovo, za slučaj da se predomisle. I to s često dešava. Na primer D nije voleo ćufte, a onda mu je naišao period kada ih je tražio svaki drugi dan, da bi sada postao potpuno ravnodušan prema ćuftama. N do pre par meseci nije mogla da smisli paradajz u bilo kom obliku, a onda je naprasno počela da ga jede. Na žalost, već je bio kraj sezone paradajza. Ali eto, menjaju se ukusi, pa tako varira i ishrana.



Uglavnom su babe te koje stalno kljukaju decu i nude im svakih pola sata da jedu. Kod nas sam ja ta koja je stalno opterećena da li su deca jela, koliko su jela i koja misli da su deca uvek gladna. Uvek imam taj banalni strah da nisu dobro jeli i da su gladni. Kada vidim da su oni siti, sve je mnogo lakse.

Kod kuće ručak izgleda ovako: nakon što napravimo atmosferu za ručanje (pogasimo i sklonimo sve) i svi sedamo za sto. Ja hranim N, a kad ona završi jedem ja. Tata jede i kontroliše D, koji odavno zna da jede sam. Sve je to tako sjajno i bajno ukoliko V spava. Ako je V budna, tata je čuva dok ja nahranim N i jedem i ja, a zatim je ja preuzmem dok tata jede.



D još odavno jede sam. Problem je što jede iritirajuće sporo i što ako mu bilo šta odvuče pažnju, on jednostavno zaboravi da jede. I to ume prilično da iznervira. Zato smo uveli gledanje na sat. Dam mu određeno vreme za koje mora da završi sa obrokom (vreme zavisi od toga šta ima u tanjiru) i ako za to vreme ne pojede, onda ga ja hranim. D ne voli kada ga ja hranim, jer "on je veliki i može sve sam", tako da uglavnom sve završi na vreme.

N je u fazi kada hoće sve da radi sama, pa tako i da jede. Kada je u tanjiru čvrsta hrana, bocka je sama viljuškom i to joj ide prilično dobro. Međutim, sa supicama i čorbastim jelima se još uvek ne snalazi najbolje. Tada joj dam jednu kašiku i pustim je da proba sama da jede, ali je u međuvremenu i ja hranim drugom kašikom. Napravimo lom i sve isprljamo, ali ona je zadovoljna što je "sama" jela, a i svaki put joj sve bolje ide. Na kraju krajeva, ako je ne pustim da proba sama, nikada neće ni naučiti.



Između obroka imaju užine. I to je najčešće voće. D najviše voli mandarine i kivi, dok je N više za jabuke i banane. Ali u suštini voće stvarno jedu. Pravo otkriće nam j bio nar. Naime, D me je jedno vreme stalno zapitkivao šta je nar i kako izgleda nar. I kada sam konačno naišla na nar u piljari, kupila sam bukvalno samo jedan da bih pokazala D kako nar izgleda. Bila sam ubeđena da se njemu nar neće svideti. Na moje zaprepašćenje, D je oduševljen narom. Na moje još veće zaprepašćenje, i N je oduševljna narom i jede ga bez problema iako je sitan. Od tada nar imamo stalno u kući i kad god neće ništa drugo da jedu, nar uvek hoće.



Da se vratim na početak priče - ručak u restoranu sa decom. Pre nekoliko dana smo izašli porodočno na ručak. Došli smo do stola i bukvalno dok smo seli, N je već bila na jednom kraju restorana, očarana okićenom jelkom, D je na drugoj strani našao drugara za igru, a V je poče la da se budi u nosiljci na stolici pored mene. Znali smo da od sedenja nema ništa. Rastrčali smo se i mi po restoranu sa decom, dali konobaru narudžbinu usput, sedeli i jeli na smenu. Jer N se oduševila kuhinjom i na svako malo je uletala u kuhinju i vikala "bu" kuvarici, pokušavajući da je uplaši. D je stekao novog drugara koji ima auto na daljinski. I tako su upravljali auto zajedno, a auto je sumanuto leteo po restoranu dok su se konobari svim silama trudili da ga ne zgaze. V se zatekla u novom okruženju, pa joj spavanje nije padalo na pamet. Sve vreme je gugutala i razgledala oko sebe. Na kraju smo nekako, jedan po jedan, svi ručali. A kada smo svi siti, vreme je da se krene. Verujem da je celom osoblju restorana laknulo.



Tako izgledaju naši ručkovi. Nema tu ni mira, ni romantike, ni opuštenosti. Samo jurnjava i ludnica. Ali tu je i zabava. I smeh. Mnogo smeha. I zato je svaki taj ručak nezaboravan. Svaki je avantura za sebe i svaki ostaje kao lepa i posebna uspomena. A to nema cenu.


Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo