Skip to main content

Beba V nije zapostavljena

Iako je u većini priča ona sporedni lik, V je uvek tu. Ali sam ipak odlučila da malo prostora dam i njoj, jer je i ona ravnopravni član naše porodice.



V sada ima dva i po meseca. Još uvek većinu vremena provodi u spavanju. I na moju sreću ne budi se često noću (jednom oko dva noću i onda tek ujutru oko 6, posle čega nastavi još da spava). N se takođe budi noću i to mnogo češće od V. Tako da nekad noći budu prilično teške.



Pre dve nedelje počela je učestalo da se smeje. Do tada joj se po nekad omakne osmeh, ali to je bila više slučajnost nego namera. Sada je već to prešlo u ozbiljno osmehivanje. Kad god se probudi i dođem do nje, nagradi me osmehom.

V nije zahtevna beba. I nije od onih koje traže da budu neprestano u rukama, iako je često uzimam i držim. Kada je stavim na krevet u sobi u kojoj smo mi ili sednem pored nje i pričam joj, ona je zadovoljna i odmah započinje komunikaciju gugutanjem (zapravo početna faza gugutanja, koje više zvuči "uuu"). I naravno kad god joj neko pokloni pažnju, ona mu se osmehne.

Rodila se kao najteža od sve tri moje bebe (3150g) i od prvog dana je vrlo alava. Ishrana nam je za sad bazirana samo na dojenju. I lepo napredujemo. Možda čak i malo preterano napredujemo. Tako da smo sada na pet kilograma.

Podrazumeva se da je navikla na buku i galamu. Drugačije u našoj kući ne bi mogla da preživi.

Kako je mala razlika između N i V, V je nasledila apsolutno sve stvari od N i stvarno nisam imala potrebe da bilo šta kupujem. Naročito što stvari nisu imale vremena da odstoje, već sam odmah stvari koje N omale iz njene police prebacivala u policu za V. Jedino što smo kupili bilo je odelce za iznošenje i ćebence, čisto da i ona ima nešto baš svoje.



I kao što sam već rekla, V nije zahtevna. Bar ne još uvek. I na tome ću joj jednog dana i zahvaliti, jer mi je olakšala početak ovog "mama tri deteta" perioda, koji me je užasno plašio. Trudim se da uživam u svakom danu sa njom i da komuniciram što više, jer bebe i tek kako umeju da odgovore, samo ih treba pažljivo posmatrati. Kad vidim da me uveliko prepoznaje i da reaguje čim mi čuje glas - prelep osećaj.

Na sve strane se može čuti i pročitati kako i šta treba i ne treba raditi sa bebama. U prvoj trudnoći sam bukvalno kao sunđer upijala svu tu literaturu. I jeste mi bilo od koristi. Ali sve te opšte činjenice sam prilagođavala svakoj od beba. Jer svaka beba je drugačija i svaka traži drugačiji tretman. A to se sve shvati usput ako se pažljivo prati beba. I zaista, svako od moja tri deteta je drugačije i svako je posebno na svoj način. A ta njihova različitost je ono što me najviše oduševljava i što najviše volim.

Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo