Skip to main content

Dečija umetnost - najvrednija umetnost

Već sam pisala o tome da deci bojice, plastelin i slični umetnički rekviziti pomažu u razvoju. Međutim, treba obratiti pažnju na dečiju umetnost, na ono što deca stvaraju. Dečiji crteži su sami po sebi vredni i jedinstveni jer ih je napravilo dete koje je iskreno i neiskvareno. Ali ako obratimo pažnju na te crteže, oni nam mogu pomoći da bolje upoznamo i razumemo sopstveno dete. Ta mala umetnička dela pokazuju kako dete shvata svet oko sebe, kako se oseća, koju poziciju ima ono samo u porodici i društvu. Sve to se može pročitati sa jednog crteža. Nije stvar o pravilnosti crteža, već o onome šta on predstavlja.



Deci crtanje i modelovanje pomaže i u sticanju samostalnosti. Jer oni sami odlučuju šta će nacrtati i kako, koje boje će upotrebiti i šta će sve sadržati njihov crtež. Na nama je samo da ih pomno pratimo i pohvalimo svaki njihov umetnički rad. I da se uvek trudimo da ih rastumačimo. Ili jednostavno pitamo dete da nam rastumači. Jer će nam crtež uvek pokazati kako se dete oseća i ukazati da nešto nije u redu, ako je to slučaj.



Kod nas opsesija flomasterima traje već duže vreme. I D i N su u stanju da satima šaraju sa njima. Dok D stavlja čitave fantastične priče u crtež, N još uvek crta krugove i isprobava kako sve to ustvari funkcioniše. Zapravo, ona traži da joj ja nacrtam nešto, a onda pokušava da i ona uradi to isto. Bitna je volja.

Kada je napolju loše vreme, organizujemo u kući kreativnu radionicu. Volim da im svaki put dam nešto novo. Ovoga puta uhvatili smo se u koštac sa temperama. I to rukama. Bukvalno. Celim. Slikanje rukama je nešto što sam ja lično oduvek volela i što mi je stvarno interesantno. Od jednostavnog otiska ruke mogu da nastanu vrlo interesantni crteži. D i N su ovo prihvatili sa oduševljenjem, tako da smo se brljali i mazali i na kraju stvorili mala umetnička dela. Najvećim delom, naravno, za to je zaslužan D. Ali i N je doprinela svojim otiscima ruke.








Na kraju smo svi bili umazani, a kuća je izgledala kao da je upravo počelo krečenje. Ali tempera se lako skida i pere, kuća se vrati u prvobitno stanje, a deci ostaje satisfakcija i njihova mala umetnička dela. A meni sreča što sam pružila deci ovo zadovoljstvo i ponos što imam prave male umetnike. Jer bez brljanja nema ni umetnosti.

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo