Skip to main content

I bebe znaju da se igraju

V danas puni tri meseca, s toga je današnji post posvećen upravo njoj.



Vreme prolazi zastrašujuće brzo i sve više osećam strah da ću u toj brzini nešto propustiti. Zato se trudim da pomno pratim razvoj svakog deteta i uočim neku promenu čim se ona desi, bilo da je pozitivna ili negativna.





Moram priznati da se prema bebi V ponašamo kao da je već odrasla. Obraćamo joj se potpuno ravnopravno u odnosu na stariju decu. I učestvuje u svim porodičnim aktivnostima koliko god je to moguće.

A i ona polako počinje da odgovara i reaguje na sve. Menja izraze lica od namrštenog zbrčkanog čela, do osmeha oko glave. Ispušta širok spektar zvukova, doziva nas i želi da komunicira sa nama. Takođe, počinje da se interesuje za zvečke - posmatra ih i okreće glavu u pravcu zvečke, a kada vise iznad nje pokušava i da ih dohvati. Kada leži na stomaku, diže glavu i okreće je i na levu i na desnu stranu.









V je veoma srećna beba. I obožava društvo, pa tako stalno doziva da neko obrati pažnju na nju i igra se sa njom. A roditelj je bebama omiljena igračka. Kada roditelj komunicira sa bebom i ona odgovara - to je jedna vrsta igre. Kada legnem i stavim V na svoj stomak i ona se trudi da se drži na rukama i gleda me - takođe je za bebu igra. Dok je presvlačim, radimo vežbice za kukove, kada joj pričam i pevam dok je kupam... Svaka interakcija sa bebom može se pretvoriti u igru. I kroz svaki kontakt sa bebom, ona uči svim svojim čulima i stvara podsvesna iskustva koja će joj u kasnijem periodu služiti kao osnova za mnoge druge stvari.












Ne treba zaboraviti da su bebe socijalna bića i da im je naša pažnja potrebna.I to ne treba da im uskraćujemo nikada. Dešava se da me V doziva dok sam usred nekog posla. Tada posao biva ostavljen po strani i posvećujem svu pažnju V. A kada se ona uspava, svi poslovi će se završiti. Zato kada je beba budna, ostavite sve drugo i igrajte se sa njom. Mazite je, pričajte, pevajte i ona će Vas nagraditi najslađim osmehom. Sve ostalo je manje važno i sve ostalo može da pričeka.

Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Da ga ne ureknem

Kada treba da postane majka, svaka žena ima mali milion strahova, dilema, osećanja su pomešana. A kada na sve to čuje i razna sujeverja vezana za bebu, majku, dojenje, babine - svaka žena može da se nađe na ivici nervnog sloma. Za mnoge od tih sujeverja i običaja sam čula tek kada mi se rodilo drugo dete. Valjda je to zbog toga što mi se prvo dete rodilo u gradu. A ljudi po gradovima ne obraćaju toliko pažnje na te stvari, jer su preokupirani drugim. Na selu je drugačije. Poštuju se stari običaji, aktuelna su neka stara uverenja ili, kako ih ja nazivam, sujeverja. A možda i nije sve u podeli grad-selo, već to više zavisi od mikrosredine u kojoj se nalazimo. U mom slučaju, u ovoj seoskoj sredini je sada sve to mnogo izraženije, nego pto e bilo u gradskoj. I mislila sam da ću skrenuti s uma od svih tih običaja, jer nisam neko ko se istih pridržava. Za početak, a ovo je nešto univerzalno i vlada u celoj našoj zemlji, bebi se obavezno stavi crveni konac oko ruke. I to sam radila sa s