Skip to main content

15+ činjenica o velikim porodicama (kako mi sebe vidimo)

U prethodnom postu pisala sam o tome kako našu veliku porodicu vide drugi ljudi (možete pročitati OVDE ). Ovoga puta pišem kako mi vidimo našu porodicu.
1. Podariti detetu brata ili sestru je najveći poklon. A tek ako ima više braće/sestara...

2. Kada je mnogo dece u kući, deca nauče da dele i da ne budu sebična.

3. Nauče i da se izbore za sebe - lekcija koja će im poslužiti za ceo život.

4. Nauče da brinu jedni o drugima. Ne odnosi se nužno samo na velike porodice, ali je svakako izraženije u velikim porodicama, jer veća deca moraju da brinu o manjima.

5. Uvek će imati podršku. Sve je lakše kad imaš nekog da te podrži, zar ne?

6. Uvek će imati zaštitu. A to onda povlači i sigurnost. A kada je dete, pa čak i odrasla osoba, sigurno i zaštićeno, nema razloga za strah i ima veće samopouzdanje.

7. U društvu je sve lepše. Nikada nisu usamljeni i uvek imaju društvo za igru ili priču.

8. Uvek se nešto dešava i nikada nije dosadno. Jer jedan hoće ovo, drugom treba ono, trećem se spava, četvrto se probudilo i plače...

9. Svaki izlazak iz kuće je prava avantura. Zapravo, spremiti se za izlazak iz kuće je prava avantura i izazov, a onda, kada ih pustite da slobodno jurcaju, nikad ne znate šta im sve može pasti na pamet.


10. Kuća nam je puna smeha, a kada se mnogo smejete automatski ste i srećniji (hormoni uvek rade svoje, pravo su čudo). Realno ima i situacija kada svi plaču/vrište/histerišu. Ali smeha je daleko više.

11. Ono što je nama svakodnevica, za druge je prava ludnica. Ali mi smo na ludnicu navikli.

12. Kad jednom nas ne bude, imaće jedni druge. Imaće uvek na koga da se oslone.

13. Kad porastu shvatiće koliko su zapravo bogati.

14. Mi shvatamo koliko smo bogati.

15. Ne postoji ništa lepše nego gledati bebicu koja dolazi na svet bez ikakvog predznanja o njemu i pretvara se u čoveka koji želi da ga osvoji. I pritom aktivno učestvovati u tom odrastanju. Ustvari, postoji. To puta četiri.

Postoje naravno i one tehničke stvari, kao na primer, potreban nan je auto sa sedam sedišta, veća šerpa za spremanje ručka, više mesta u kupatilu za četkice i paste za zube. Na koliko god kratak put da idemo, trebaju nam najmanje dva kofera. Želimo da nabavimo kućnog ljubimca kako bi veća deca prema manjima prestala da se ponašaju kao da su im ovi kućni ljubimci. Da, treba nam veći prostor za život, ali doćiće i to na red.

Kada smo počeli da stvaramo ovu porodicu, počeli smo od nule, od samih temelja. Temelji su izgrađeni i oni su čvrsti. Napravljena je i konstrukcija, urađena fasada. Sada samo ostaju nijanse. Da polako nadograđujemo ono što nedostaje i održavamo ovo što imamo.

Comments

Najčitanije priče

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA ...

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo...

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo...