Skip to main content

Prvi mesec sa K

Nisam ni trepnula, a mesec dana je već proletelo. Mesec dana devojčica za koju smo svi mislili je deo naše porodice. Meni se čini da je juče bio taj 1. decembar, dan kada je moje srce još uvećano, kada je i moja važnost porasla. Jer postala sam mama četvoro dece. I stanje u kom sam se našla mogu najbolje opisati sa "ispunjena ljubavlju".



Kada dobijete četvrto dete, već ste prilično dobro pripremljeni i znate šta da očekujete, tako da vas malo toga može iznenaditi. Ono što ja volim da otkrivam i zamišljam u tim prvim danima jeste kakva će biti K, kakav će joj biti karakter? Da li će kao V pokušavati svuda da se popne? Ili će brinuti o svima kao N? Ili će biti blesava kao D? Zapravo, najviše bih volela da ima nešto svojstveno samo za nju. Jer, ma koliko ličili ili ne ličili međusobno, obožavam tu njihovu karakternu osobenost. Svako od njih jd jedinstven i baš tako i treba da bude.

Da se vratimo na K... Kada pitate roditelje novorođenčeta šta radi beba, većina će reći da spava nonstop. I K je prve dve nedelje spavala nonstop. Osim od 2 do 5 noću. Tada je uvek budna. Ne plače, ali neće da spava. I tako je bukvalno od prvog dana. Zašto? Nsmam pojma.

Sa nedelju dana otpao joj je pupak. Onda smo mogli potpuno da se opustimo i uživamo u kupanju.

A onda su počeli grčevi. Nisu strašni. Ne plače, samo se grči, crveni i reži. Kada utoplimo stomačić, brzo se smiri.

K je ovog prvog meseca bila veoma mirna beba. Nije vrištalica i ne plače mnogo. Jede prilično često, ali ne opterećujem se satnicom, jer znam da će kroz nekoliko nedelje sama da počne da pravi veće razmake između podoja i da se uobroči.



Najviše me nervira kad mi neko kaže da je ne navikavam na ruke. Bebi je potreban mamin dodir. Devet meseci je bila povezana sa mamom, a onda su je naglo otrgli. Potrebno joj je da ponovo oseti tu bliskost. Tako da držanje u rukama za bebu nije ništa novo, nije nešto na šta se beba navikava, već nešto što joj pruža poznat osećaj sigurnosti i bliskosti koji je imala u maminom stomaku. To je razlog zašto se beba smiri kada je mama uzme, a ne zato što se jednostavno "navikla".

Najlepše je kada priđete bebi i vidite da ona reaguje na Vaš glas, dodir, reaguje na Vas. Tako da ovaj prvi mesec je bio rezervisan za maženje i opšte obožavanje bebe K.

Sa prvom bebom prvi mesec je uglavnom haotičan. To je normalno jer vam je potrebno vreme da se naviknete na bebu i otkrijete kako da uskladite sve nove obaveze oko nje. A onda počnete stvarno da uživate.

Ja ne spavam celu noć već dobre 2 i po godine. Tako da mi noćni podoji K ne predstavljaju neku veliku promenu. Ponekad se desi da ne spavam gotovu celu noć, jer se i V još uvek budi noću (uskoro planiram da je odviknem od flašice), a ponekad i N. Ali sve to prođe.

Naš prvi mesec sa K bio je mesec ispunjenosti i ljubavi. I ovo je tek prvi u nizu. Vreme leti i deca brzo odrastu. A ja želim da iskoristim svaki trenutak.

Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo