Skip to main content

Razgovor sa defektologom

Za današnji post odlučila sam da popričam sa Sanjom Krstić, koja je diplomirani defektolog na temu ranog razvoja. Verujem da će koristiti da se malo bliže upoznamo sa ovim terminom i šta sve zapravo on podrazumeva, kako se bebe razvijaju i kako da na vreme uočimo ako postoji neki problem i kada se treba obratiti stručnjaku za pomoć.

       


Šta podrazumeva rani razvoj?
Termin rani razvoj nije precizno definisan, ali  podrazumeva uzrast od samog rođenja pa do neke 3 godine života. Rani razvoj obuhvata buran razvoj kognitivnih, socijalnih i emocionalnih veština, kao i razvoj motorike.



Koji su najčešći problemi koji se javljaju tokom ranog razvoja?
Problemi mogu biti različitog porekla, trajanja i vrste. Može doći do prolaznih i kratkotrajnih teškoća, ali i do onih koje se zadržavaju. Sam razvoj je uslovljen genetikom, ali sredinski uticaji ga oblikuju.

Da li se neki od problema mogu javiti na samom rođenju? Koje su šanse da se ti problemi reše i posle koliko vremena?
Trudnice nikako ne bi trebalo plašiti ovakvim stvarima. One su retke, i slabo se o njima priča. U toku porođaja moguće je da dođe do određenih komplikacija. Jedina prevencija bilo čega vidljivog jesu jasna 3D snimanja, i brojne ultrazvučne tehnike. U slučaju otkrivanja određene eventualne poteškoće, doktor ima vremena da razmisli o samom porođaju i načinu na koji će se on odviti. Što se tiče samih komplikacija, događa se to da se beba ne okrene do samog porođaja, potom da se zaglavi, da doživi asfiksiju (gušenje). Nešto rizičnije jesu krupnije bebe, bebe koje izlaze karlično ili pak, prevremeno rođene bebe. Problemi su rešivi zavisno od stepena oštećenja. Ukoliko je dete blago povređeno  perinatalno, vežbe fizijatra bi mogle relativno brzo rešiti problem. Međutim, ukoliko dođe do toga da beba ostaje bez kiseonika, to može ostaviti trajnije posledice po dete.

Kako možemo da primetimo da sa detetom nešto nije u redu?
Mnoge stvari mogu roditeljima izgledati kao čudne. Za neke bezazlene stvari trebalo bi pitati još nekoga u okruženju da li se susreo sa datom poteškoćom, a ukoliko više osob izrazi brigu po pitanju istog, trebalo bi obratiti se lekaru.



U početku se često javlja problem kada beba drži glavu pertežno na jednu stranu. Zbog čega je to potencijalna opasnost i kako to da sprečimo?
U ovom slučaju, dobro je raditi vežbice sa bebom, svakako, uz konsultaciju sa lekarima. Najčešće su ove tegobe prolazne, međutim, kako bi se isključile složenije komplikacije, kontaktirajte pedijatra.

Da li su svim bebama ravna stopala? Kad počinju da se prave svodovi? Da li anatomska obuća zaista pomaže?
Ova pitanja često muče roditelje, a odgovor je  - da! Zapravo, većina dece imaju spuštena stopala i sve do preoperativnog stadijuma, oko čestvrte godine počinju stopala da se zakrivljuju. Važno je kretanje, i slobodni ekstremiteti (gole nozice).

U kojim slučajevima se treba obratiti defektologu?


Ukoliko imate bilo kakve nedoumice možete se obratiti Sanji na njenoj Facebook stranici. Takođe, za one koji žele više da se edukuju na ovu temu, Sanja će 12. oktobra u Beogradu održati seminar na temu ranog razvoja, a o više informacija pratite njenu FB stranicu.

Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo