Skip to main content

Stručnjaci odgovaraju - Dečiji psiholog - 1. deo

Dečiji psiholog nam može pomoći da bolje razmemo detetovo ponašanje i usmeri nas kako da se postavimo u nekim određenim situacijama. Zato sam odlučila da ovoga puta upravo psiholog bude taj koji će odgovarati na vaša pitanja. Na pitanja je odgovarala diplomirani psiholog i osnivač Centra za dečiju psihologiju Mirjana Marković. Stigao je veliki broj pitanja, pa da bi post bio pregledan, razdvojila sam na dva posta. Drugi će biti objavljen sutra. Hvala još jednom Mirjani što je izdvojila vreme i odgovorila na pitanja, jer će sigurno mnogim mamama značiti, kao i meni.

                     



 Imam dete od 5 godina koje stalno tera inat. Kako to da promenim?

Inat u tim godinama može da se tumači na više načina, ali ono što je važno da znate da je inat izraz detetove frustracije i ono mu koristi za nešto što dete smatra važnim. Roditelji tada često gube strpljenje i postaju frustrirani oko toga, gde prave greške. Decu na inat podstiče impuls a oni nemaju razvijenu veštinu da pokažu da se ne slažu sa onim što se od njih traži. Tek kada se smiri dete može drugačije da reaguje. Vaše strpljenje je ključno da bi se dete opustilo bez previše natezanja. Ako igrate njegovu igru i otvoreno mu se suprostavite pozivaući se na roditeljski autoritet doći ćete do borbe moći gde i vi i vaše dete gubite.  Kad se smiri, najbolje je da odmah razgovarate o granicama. Dete uzrasta od 5 godina to može da razume.



 Moje dete više voli da bude u društvu odraslih nego dece. Ide u vrtić i tamo je sve u redu. Ali van vrtića se uopšte ne druđi sa vršnjacima, već voli da sedi i učestvuje u razgovorima odraslih, koji često nisu ni primereni njegovom uzrastu. Ima 4 godine. Kako da mu pomognem da se združi sa drugom decom?

Socijalizacija dece počinje oko 3 godine.  Nekada su svi preduslovi za dobru socijalizaciju ispunjeni pa,opet, neka dece teže sklapaju prijateljstva,jednostavno nema pravila. Ako je u vrtiću sve u redu ( i imate utisak da je detetu zaista prijatno sa određeno decom tamo), pokušajte da se i van vrtića zblizite sa roditeljima te dece, možetei sami organizovati neke skupove sa decom iz vrtićke grupe. Verorvatno postoji neka slobodna aktivnost  koja interesuje vaše dete, prijateljstva i dece i odraslih se zansivaju na zajednickim interesima pa probajte to da mu obezbedite.


Kako sprečiti da starje dete bude ljubomorno na mlađe?

      Postoje više vrsta ljubomora kada je ovaj odnos braće/sestara u pitanju. U većini slučajeva to je normalna i prirodna faza borbe dece za svoje mesto,ali je poželjno sprečiti je. Objasnite detetu da mlađi brat ili sestra nikako ne ugrožava ono što vi osećate prema njemu. Probajte zaista češće da mu ponavljate da ga neizmerno volite.
      

      Šta raditi u situaciji kada je dete preterano vezano za majku, kada ne dozvoljava da ga bilo ko drugi čuva ili uspava? Čak je ljubomorno i kada majka posveti pažnju nekoj drugoj osobi (na primer mužu). Dete ima 17 meseci. Nije tako bilo od početka, već poslednja 3-4 meseca.

Od 10. meseca dete ulazi u fazu separacije od majke. Odvajanje od roditelja može za dete biti bolno iskustvo. Šta da mu kažemo da moramo da idemo, kako dag a utešimo i slično su samo pitanja na koja nema tačnog odgovora. Ono to je u tom momentu stvarno jeste detetov prirodni reflex u njemu kada shvati da mu u datom momentu sledi odvajanje od jednog od roditelja a posebno majke. Što se tiče ljubomore na oca, to je isto deo faze a ako pitate iskusnije majke, videćete da je to jako često. . Kada god ste u mogućnosti, pobajte da odvajanje ne bude naglo.



 Kako postepeno bebu od 8 meseci odvajati od majke i ostavljati drugima na čuvanje?

To je zaista individualno i zavisi od ličnog doživaljaja roditelja. 


Kada beba može da počne da se odvaja od majke?

To je zaista individualno i mislim da svaka majka, ukoliko nije prinuđena da rano ostavi svoje dete zbog poslovnih obaveza , to pokiušava da oseti, isprobava i sl. Dete od godinu dana  ima senzomotornu inteligneciju, ne misli, već ono uči putem osećaja.  Oko 4-5 meseca se beba smeje skoro svim stranima dok oko 8-9 počinju prvi strahovi. Prema većini psihologa  od 9meseca do navršene godine, su najizraženiji strahovi kod beba pa se i savetuje da se tada dete ne odvaja na duže, pa čak ni da se uvodi nova osoba u čuvanju dece. Svakako, zaista je individualno.


Da li kod deteta od pet godina treba insistirati na radnim navikama (lična higijena, sređivanje igračaka, pakovanje garderobe...) i kako to postići da ne dobijemo suprotan efekat, odnosno da dete odbija to da uradi?

      Naravno da treba.  Dete od dve godine već kupi igračke, pomaže u kućnim poslovima i sl. do pete godine je sigurno upsostavilo kontrolu sfinktera, verovatno ima i neke obaveze u kući, dok lična higijena  prilagođena tom uzrastu je nešto što treba da je već savladalo.


      Dete je počelo povremeno da žmirka kao da ima tik. Da li treba potražiti pomoć lekara? Ima tri godine.
      
      To nije retka pojava na tom uzrastu. Često prolaze spontano. Probajte da pratite, najbolje je da zapisujete za vas kada se najčešće javlja, u kakvom je emocinalnom raspoloženju dete bilo pre pojave tika, da li je bilo nekih događaja i sl. Ovo se obično radi kada su starija deca u pitanju. Kod dece na uzrastu do 3-4 godine tikovi uglavnom prolaze sami i spontano ali ako ne prođu nekoliko mesecei idete kod oftomologa ili decijeg neuropsihijatra.

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE