Skip to main content

Kad deca zavole knjigu

Još od najranijeg uzrasta, deca kroz bajke otkrivaju svet u kom žive, uče razliku između dobrog i lošeg, dobijaju svest o lepom ponašanju i ophođenju prema drugima, shvate kako da prepoznaju i izbegnu ono što nije dobro za njih. Mnogo skrivenih poruka o svakodnevnom životu skriveno je u tim lepo upakovanim pričama za decu. To su priče s kojima deca odlaze na spavanje ili one koje vole da im se čitaju u toku dana u pauzi između igranja sa igračkama. To su priče koje u deci od najranijeg detinjstva podsvesno usađuju prave vrednosti.

                                 

Vreme koje provedemo čitajući sa decom je kvalitetno provedeno vreme iz mnogo razloga. O samom uticaju čitanja na decu više možete pročitati OVDE.

Ovoga puta vam predstavljam jednu knjigu koja je i na mene i na decu ostavila snažan utisak. Reč je o dečijoj knjizi izdavača Evrobook iz edicije „Zaboravljene priče“ – „Maša i medved“. Ovo je stara ruska narodna priča na osnovu koje je i nastao popularni istoimeni crtani. Ali u ovoj knjizi je originalna verzija priče, koja zapravo i nema mnogo veze sa crtanim filmom, osim što su glavni likovi devojčica Maša i jedan medved.

„Maša i medved“ je na neki način mešavina mnogo priča koja je pamtim iz detinjstva: „Crvenkapa“, „Zlatokosa“, „Ivica i Marica“... Liči po malo na sve njih, a opet je potpuno jedinstvena. Ovo je i meni prvi put da sam se susrela sa jednom starom ruskom pričom i zaista sam oduševljena, a D i N stalno traže da je čitamo iznova i iznova.

Maša je vesela i razigrana devojčica, koja baš i ne shvata obiljno upozorenja koja dobija od bake i deke i u trenutku nepažnje se izgubi u šumi. Medved živi sam u kolibi na proplanku i svakodnevno sakuplja med, a najviše bi voleo da ima društvo. Šta se dešava kada se ova dva junaka sretnu? Knjigu u ruke i saznaćete!

Poruke koje prenosi su vrlo poučne i predstavljene na način lako shvatljiv i najmanjoj deci. Neke od tih poruka su da treba pažljivo slušati starije, da treba biti pažljiv prema drugima, da su svakome potrebni prijatelji i da nikome nije lepo kada je sam, ali i da svako ima svoju porodicu kojoj pripada i koja pripada njemu.


Knjige su nešto što ja obožavam i tu ljubav sam prenela i na decu. A čitanje priče pred spavanje kod nas je nešto što se podrazumeva. Zahvaljujući izdavačkoj kući Evrobook, dobili smo priliku da se upoznamo sa ovom sjajnom pričom, koju smo svi zavoleli na prvo čitanje i sa kojom smo se sinoć i uspavali.

                         

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo