Skip to main content

Peti mesec sa bebom K

Svaki mesec sa ovom malenom postaje sve interesantniji! I da, sve te faze smo prošli već i to puta tri, ali sa svakim detetom je podjednako zanimljivo, jer su svi oni različiti i razvijaju se različitim tempom - SVOJIM tempom.


K je postala baš ozbiljna beba. Pod "ozbiljna" mislim na to da je čvrsta i da već počinje da pokazuje svoj karakter. Biće to težak igrač kao i prethodno troje.

Njen smeh je ono što nam ispunjava dan. A njen smeh natera i stariju decu, a onda im se pridružimo i mi. Jedan osmeh bebe dovoljan je da se cela porodica zasmeje - eto koliko je to malo stvorenje ustvari moćno!


Iako nemamo tačan raspored u toku dana kada smo u kući, kada smo napolju, i mislila sam da joj je zato teško da postigne neku rutinu, ona je sama napravila svoj ritam. Spava dva puta u toku dana i uvek u približno isto vreme i postalo mi je mnogo lakše da je pratim. I svakog dana je tako bez obzira da li smo u tom trenutku napolju ili u kući. Ipak, trudim se da u to vreme ipak budemo kod kuće kako bih i ja olakšala njoj.

Noću se budi dva puta. U izuzetnim situacijama bude neko buđenje više. Ali čim je nahranim ona nastavi da spava. Nije zahtevna za uspavljivanje. Kada smo van kuće zaspi u nosiljci bez problema. Kod kuće uglavnom traži da sisa da bi se uspavala. Znam da mnogi ne preporučuju ovaj vid uspavljivanja, ali nama je tako lepo, ona to traži, ona to dobije i svi srećni i zadovoljni.


A ona je fenomenalna! Mnogo joj je zanimljivo kada ispušta razne zvukove. Često isprobama to svoje oglašavanje, pa se neki put čak i sama sebi zakikoće.

Već ima svoje omiljene zvečke i igračke, a to su uglavnom one koje sviraju ili šuškaju. Može baš dugo da se igra sama sa zvečkama i često to izgleda kao prava mala predstava, jer K ispušta razne zvukove, pa ponekad zvuči i kao da se svađa sa igračkama. Negde do četvrtog meseca joj položaj na stomaku nije bio najomiljeniji, asada najviše vremena provodi na njemu. Povremeno izvodi i neko migoljenje pokušavajući da dohvati igračke.


Obožava kada joj pričamo, kada je mazimo i golicamo. A čini mi se da se ipak najbolje razume sa V. Njih dve se tako site ispričaju, ismeju i niko drugi ih ne razume, ali su beskrajno slatke. I oduvek sam se pitala da li se bebe međusobno razumeju?

Što se tiče ishrane, još uvek se samo dojimo. Na kontri nam je pedijatrica dala zeleno svetlo za kašice, ali ja sam odlučila da ipak sačekamo još neku nedelju. Jer kada jednom krene sa čvrstom hranom, ješće je celog života, a majčino mleko je privilegija bebećih dana.

Najdraže od svega mi je njena interakcija sa starijom decom. Oni joj pričaju - ona ih nagradi osmehom. Oni joj nešto pokazuju - ona ih upitno zagleda. Da, to su ti trenuci koji nemaju cenu. I sada već i N stalno ponavlja ono što sam ja njima: "Čuvamo bebu da bi porasla i da bi mogla da se igra sa nama."


Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo