Skip to main content

Recepti za dečije obroke

Pitanje koje se svakoj ženi svakodnevno vrti po glavi jeste "Šta spremiti danas za ručak?". Mada, ni drugi obroci nisu uvek lako osmišljeni, ali ručak je obrok kom, čini mi se, pridajemo najveći značaj. Zato sam odlučila da podelim sa vama recepte za jela koja se često nalaze na našoj trpezi, koje deca rado jedu i koja se uglavnom brzo spremaju. Neke od njih možete iskoristiti za doručak, večeru ili lagani ručak, dok drugi predstavljaju pravi obilni ručak.




1. Riblja svaštara

Ovo jelo je veoma zdravo, jer sadrži ribu, ali i razno povrće. Sve što vam je potrebno su dve konzerve ribe (može 2 tunjevine, 2 sardine ili jedna tunjevina i jedna sardina - potpuno je svejedno) i po jedan primerak povrća koje imate. Od povrća dolaze u obzir crni luk, beli luk, mladi luk, krastavac (još bolje ako imate kisele krastavčiće), paprike, paradajz. Još će vam trebati jedna pašteta, dva jaja i začini koje volite.

U činiju sipati ribu (malo je procediti od ulja, ali ne mora skroz). Svo povrće iseckati što sitnije i dodati ga u činiju. Jaja obariti, iseckati na sitno i dodati u činiju. Paštetu jednostvno dodati smesi. Od začina ja stavljam malo soli, malo vegete, malo bibera i dosta peršuna (obožavamo peršun). Sve umešati kašikom i vaš jelo je gotovo.

Ukoliko volite, možete odozgo dodati kečap ili majonez. Jelo možete namazati na hleb ili ga jesti zasebno. Kao prilog pijemo jogurt.


2. Šarena projica

Šarena je zato što pored sira, dodam joj i malo spanaća, blitve ili koprive. Sjajan način da deca pojedu ovaj veoma zdrav zeleniš. Zeleniš malo obarim na pari, samo da omekša, a zatim ga iseckam na sitno  dodam prethodno pripremljenoj smesi za proju.

Ovo možete sa bilo kojim receptom za proju koji inače koristite. Ja pravim po sledećem receptu:

- 3 jaja
- 4 šolje kukuruznog brašna
- 2 šolje pšeničnog brašna
- 2 šolje ulja
- 3 šolje mleka
- 300 g mrvljenog sira
- 1 prašak za pecivo

Smesu za proju možete izliti u tepsiju ili u modle za projice. Rernu zagrejati na 200 stepeni, a zatim smanjiti na 180 stepeni i peći 15-20 minuta.


3. Letnja čorbica

Veoma osvežavajuća u letnjim danima koji su pred nama. Potrebne su vam 3 čaše jogurta, 2 krastavca, mladi beli luk ili 2 čena belog luka. Krastavce izrendati, beli luk iseckati na sitno, preliti jogurtom, posoliti  i staviti u frižider da se ohladi.

Takođe se može napraviti i kao salata, u tom slučaju samo dodati još jedan krastavac, kako bi bilo gušće.


4. Zelena krem čorbica

Zelenu čorbicu pravim sa brokolijem i spanaćem. Kada sam je prvi put pravila, mislila sam da deca neće hteti da je jedu, jer su brokoli i spanać namirnice koje deca retko vole. Međutim, svidelo im se i od tada je često pravimo.

Brokoli očistiti i cvetove brokolija staviti u šerpu, preiti vodom i skuvati. Pred kraj kuvanja ubaciti i listove spanaća (ne moraju da se seckaju). Kada je kuvanje gotovo, staviti sve u blender i smutiti, a zatim vratiti u šerpu. Kada počne da ključa, dodati šolju jogurta i začine. Kada počne da ključa kuvati jop nekoliko minuta uz povremeno mešanje.

Količina namirnica je proizvoljna, ali ja stavljam otprilike po 300 g brokolija i 300 g spanaća. Takođe dodam i perca od mladog luka.


5. Piletina sa tikvicama

Potrebno je oko 300g pilećih prsa, jedna do dve tikvice (zavisi od veličine),  jedan crni luk i šolja jogurta. Piletinu iseći na trakice i u tiganju propržiti na crnom luku. Dodati tikvice iseckane na kockice ili trakice (kako vam je lakše) i naliti sa malo vode, da ne zagori. Kada se sve dobro ukrčka, dodati šolju jogurta i začine. Mešati često dok jogurt ne ispari.


Sa tri mala deteta ukući i svim propratnim obavezama, vremena za celodnevnu pripremu obroka nema. Zato se trudim da im pripremam obroke koji su zdravi, a koji ne zahtevaju stajanje uz šporet satima. I naravno, jedan od glavnih faktora je da deca te obroke vole. Nadam se da će i vama biti od koristi.

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE