Skip to main content

Obilazak Ergele Kelebija

Da me neko pita koje je najbajkovitije mesto na kom sam bila, bez razmišljanja bih odgovorila Vila Majur i Ergela Kelebija. Zašto? Boravite u Vili koja izgleda kao dvorac neke princeze, a onda po vas dođu kočije i odvode vas u obilazak Ergele, na kojoj ima preko 70 lipicanera.



Da, zaista je tako bilo. Sa recepcije su nam javili da naše kočije stižu. Na nama je bilo samo da siđemo dole. Ljubazni kočijaš nas je pozdravio i krenuli smo u jednosatnu vožnju kočijom, pro kroz Ergelu Kelebija, a potom kroz Subotičku peščaru, koja je zaštićena kao predeo izuzetnih odlika. I zaista jeste.  Svi ti puteljci kojima smo prolazili, drveće kroz koje su se konji provlačili, sve to mi se činilo potpuno nestvarnim.

A da li je potrebno da pominjem beskrajno oduševljenje dece kada su seli u kočije koji vuku konji, a koji se svako malo oglase, što bude ispraćeno dečijom grajom i smehom?

              








Nakon vožnje naš kočijaš nas je ostavio na Ergeli. Imali smo časove jahanja, od kojih je D iskoristio svoj, a N smo stavili na konja, ali je bilo rizično voditi je okolo na konju, jer se ona vrtela i skakala u sedlu, mazila i ljubila konja i sve vreme cičala od sreće. D je kao pravi veliki dečak otišao na svoj čas jahanja. Več je jednom do sad jahao konja, ali bilo je to pre dve godine i bilo je baš na kratko, tako da mu je ovo sad bio pravi doživljaj o kom je neprestano pričao narednih dana.

Baš mala deca (kao N i D) mogu da jašu ponije, dok starija deca i odrasli imaju čas jahanja na lipicanerima.










Dok je D bio na času, mi smo seli u kafić da se osvežimo dok ga čekamo. Kafić je veoma prijtan, sa veoma pristojnim cenama, a pored kafića je i vrlo lepo uređen i opremljen parkić za decu, sa ljuljaškama, klackalicama, toboganima... Kada se D vratio, on i N su uleteli u parkić i bilo je teško odvući ih iz njega.

                         

Preostalo nam je da obiđemo Ergelu, što nikako nisam htela da propustim. Cela Ergela je veoma lepo uređena, sve je potpuno pristupačno posetiocima i zaista je prijatan ambijent. Konja ima raznih, od ponija, do lipicanera različitih dobi, a naišli smo i na kobilu sa ždrebetom.

Na Ergeli se nalazi i mali Muzej kočija, koji je takođe veoma interesantan za razgledanje, kako deci, tako i odraslima.



Sveukupno gledano, bio je ovo baš savršen dan. Sama ta blizina i kontakt sa konjima nekako umiruje, kao i priroda. Deca su oduševljenja i konjima i jahanju i kočiji i svi smo se sa Ergele vratili puni utisaka i sa osmesima oko glave. Mislim da to govori više od svega.

             



















O ostatku našeg vikenda i smeštaju u Vili Majur možete pročitati OVDE i OVDE.

A ja bih još samo dodala da je Vila Majur mesto iz bajke i onaj ko ga otkrije, uvek mu se iznova vraća.

             

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE