Skip to main content

Nega mlečnih zubića

Uvek se postavlja pitanje kada treba početi sa pranjem zubića, da li čim izađe prvi zub, da li kada ih ima nekoliko, da li se koristi pasta, koju četkicu odabrati i većina roditelja se nađe sa gomilom pitanja i dilema i nismo sigurno ni odakle početi.



Kako kažu, uvek se počinje od početka, pa tako i higijena usne duplje počinje već u prvim bebinim danima. Da, toliko rano! Ali, ta prva rutina se sastoji od sledećeg: sterilna gazica se natopi mlakom vodom ili mlakom nezaslađenom kamilicom, umotate je oko prsta i polako prebrišete bebina usta i desni. Ovo treba ponavljati dva d tri puta dnevno.

Kada izađu prvi zubići, to ne znači da odmah moramo da kupimo i četkicu. Treba nastaviti sa brisanjem usne duplje i novoizraslih zubića natopljenom gazicom sve do detetovog prvog rođendana. U tom uzrastu se preporučuje da se počne sa upotrebom četkice, jer je dete dovoljno zrelo da shvati čemu četkica služi.

Upotreba paste za zube u početku nije neophodna i treba je uvesti tek kada dete može da ispere usta i ispljune vodu. Uglavnom je to između 18 i 24 meseca. Napominjem da su svi ovi navedeni uzrasti okvirne smernice i da je sve individualno i avisi isključivo od mogućnosti vašeg deteta.



Dolazimo do sledećeg pitanja: kakvu četkicu izabrati? Karakteristike koje treba da ima četkica koju kupimo detetu za negu mlečnih zubića jesu da su vlakna četkice mekana, da je glava četkice mala i zaobljena, dok sam izgled četkice može da izabere i samo dete, jer ukoliko mu se četkica dopada, lakše će ići i proces pranja zuba.

N koristi Chicco četkicu za zube, namnjenu za urast od 6 do 24 meseca, dok D koristi OralB četkicu za zube za uzrast od 4 do 6 godina.

Kada je reč o pasti za zube, treba izabrati pastu sa manjom količinom fluora. Paste bez fluora ne mogu lepo da očiste zubiće, dok ih paste sa velikom količinom floura mogu oštetiti. Dečije paste se mogu naći raznih boja i ukusa i treba pustiti dete da samo odabere koja mu se sviđa, jer će samim tim imati i želju da pere zube.

Mi smo isprobavali mnogo pasti za zube i zaključili smo da nam najviše odgovaraju OralB i Signal.

Najvažnije je da dete stekne naviku pranja zuba, a da bismo došli do toga u početku pranje zuba je najbolje predstaviti detetu kao igru. Deca najbolje uče kroz igru i najlakše usvajaju novine. Naravno, pranje zuba treba ponavljati dva do tri puta dnevno.

Sve do navršene tri godine dete ne može samo da pere zube, već umesto njega to radi roditelj. Zubiće treba prati od korena ka vrhu.

Prva poseta stomatologu se uglavnom preporučuje već nakon nicanja prvih zubića, odnosno, oko prvog rođendana. O tome se treba konsultovati sa pedijatrom, koji če vas, kada bude pravo vreme uputiti na stomatologa.

Najvažnije je zapamtiti da higijena usne duplje počinje još u prvim danima bebinog života i da je od velike važnosti, ne samo za nicanje zdravih zuba, već i za opšte zdravlje vašeg deteta.

Comments

Najčitanije priče

Restoran "Tarsko jezero"

Na brani Zaovinskog jezera pronašli smo restoran "Tarsko jezero" i delovalo nam je kao idealno mesto za prijatan rucak. Sa terase restorana se pruža pogleda na Zaovinsko jezero, kao i na malo jezero u Spajićima i ceo ovaj kraj. Restoran nije mnogo veliki i odaje utisak domaćinskog mesta. Veoma prijatan ambijent i ljubazno osoblje doprinose da naš ručak u restoranu bude još prijatniji. Uglavnom nam nije svejedno kad odemo sa decom u restoran. Jer deca ne mogu dva sata da sede mirno za stolom. Nekad neko plače, nekad neko trči, nekad se neko razdere... I u restoranu gde ljudi dođu da se opuste i uživaju u obroku, mi uglavnom budemo oni koji narušavaju mir drugih. A mislim da nije potrebno napomenuti kakva je to neprijatnost. Tako da uglavnom idemo u nama dobro poznate restorane gde smo "domaći". Međutim, na Tari smo po prvi put i gladni smo. A deca u "Tarskom jezeru" su i više nego dobrodošla! Naša su slobodno šetala po restoranu i onda kada

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE