Skip to main content

Rivalitet među decom

Rivalitet među decom je potpuno normalna pojava. Kod nas ona ima mnogo nivoa.


- "To je moja Beka!" - kada se dvoje otimaju za nakolnost trećeg, stavljajući tog trećeg u svojstvo prisvojenog stvorenja koje zapravo i nema pravo da bira niti da se bilo šta pita, jer akcenat je na raspravi ono dvoje.

- "E pa meni će mama da da/kupi/napravi/... nešto!" - uz prećutno "a tebi neće" kako bi to dete pokazalo da ima veću nakolnost roditelja od onog drugog.

- "Mama, on/ona me dira!" - čak i kada ga stvarno ne dira niko, ali mu iz nekog razloga drugo dete smeta i želi da smetalo bude udaljeno.

- "Mrzim te!" - krajnji bes govori iz njih.

- "Ja sam prvi/a rekao/uradio/doneo/...!" - dokazivanje, takmičenje, pokazivanje nadmoći.

- "Ti si stoka!" - o, da, izleti im i to! Ta "stoka" se uvukla u našu kuću i nikako da izađe. I to je za decu nešto najgore na svetu što postoji. Iako zapravo ovi mlađi ni ne znaju šta je stoka.

Ima tu i drugih situacija: ko je prvi pojeo, ko je bolje nešto napravio, ko je više pomogao (priznajem, tu njihovu takmičarsku stranu iskoristim nekad kada mi njihova pomoć zatreba). Ponekad mi se čini da smo u takmičarskom ringu i da takmičenje nema kraja. Ali to dokazivanje i samodokazivanje kod dece je apsolutno normalna i štaviše pozitivna, dokle god nije narušena bezbednost nekog od njih. Jer imamo u kući i jednu koja je u fazi 3G - "guraj, grizi, grebi". Ali srećom, čini mi se da ta faza polako prolazi. N je ta u 3G fazi, a V je tu uglavnom izvlačila deblji kraj, pa je često izgledala kao da živi sa mačkama ili pitbulovima.


Ne bih mešala rivalitet i ljubomoru. Jer rivalitet bih definisala kao neko njihovo interno takmičenje, nadmudrivanje, borbu za prevlast. Dok se ljubomora uglavnom javlja u borbi za pažnju roditelja. Ima tu nekih nijansi koje se možda i prepliću, ali ja sam to tako nekako rastavila. Što ne znači da je ispravno i možda bi psiholozi rekli drugačije, ali ja sve ovo pišem sa svoje tačke gledišta i na osnovu onoga što sam uočila kod svoje dece.

Kako se borim sa tim? Iskreno, ne borim se. I ne mešam se mnogo. Ukoliko ta njihova borba ne prelazi bezbednosne granice, puštam ih da se sami izbore. I uglavnom na kraju i nađu neki kompromis.

Neki moj indirektan način da zadržim taj njihov međusobni rivalitet na dečijem nivou (dakle da ne postane ozbiëjan rivalitet između njih kao odraslih osoba jednog dana), jeste deljenje. Delim im sve: od čokolade, preko kesice smokija, jabuke, igračaka, bojica... I prilično su dobri u tome.

Često se roditelji žale kako se njihova deca stalno svađaju međusobno. Ja mislim da je to normalno i da tu problema nema. Problem može da nastane ako se ja umešam. E onda su velike šanse da se dečija bezazlena rasprava preraste u ozbiljnu svađu. Zato se držim po strani. I čak i kada se desi da moram da se umešam, ne držim strane, jer za svađu je potrebno dvoje. Iako ponekad okarakterišu to kao "Nisi fer", mislim da je moj stav i tek kako fer, a da će oni to vremenom shvatiti. Jer svojim stavom pokušavam da ih naučim da kada se javi problem nije važno naći krivca i optuživati se međusobno, već mirnim putem naći rešenje.


Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo