Skip to main content

Poremećaj pažnje kod dece

Ponekad kod D primetim da krene da radi jednu stvar, pa pređe na sledeću, kao da je pritom zaboravio da je nešto već započeo. Pomislila sam da se radi o nedostatku koncentracije, odnosno, o poremećaju pažnje. 



Što sam više razmišljala o tome, shvatila sam da je ovaj problem kod dece danas možda i mnogo češći nego što mi to mislimo ili primećujemo. Izloženi smo svemu i svačemu, svi smo u nekom multitasking modu skoro sve vreme. Da li i to utiče na decu? Da li je to jedan od razloga zbog kog se kod dece javlja poremećaj pažnje?

Popričala sam na ovu temu sa defektologom Sanjom Krstić i evo šta sam saznala o problemu sa pažnjom kod dece.


Kako dolazi do poremećaja pažnje?

Poremećaji i teškoće pažnje mogu imati različite uzročnike. Ponekad su to neurološke disfunkcije,  hemijski disbalans, nedostaci dopamina i norepinefrina(neurotransmiteri odgovorni za pažnju, kontrolu) , ali može nastati i perinatalnim  izlaganjem nepovoljnih materija, kao što su trovanje, infekcija, radijacija, komplikacije na porođaju . Uzroci su brojni, a manifestacije su slične.


Koji su znaci da naše dete ima poremećaj pažnje? 

Slab fokus na aktivnosti o kojima se govori u trenutku. Pažnja je distraktibilna - detetu odvlači pažnju svaka sporedna stvar, slika, zvuk. Na sve je fokusirano osim na zadatak.  
Dete ima problem da istraje u bilo kojoj radnji ili aktivnosti. Teškoće pažnje se često zanemaruju do polaska u školu, dok ne počnu i problemi sa učenjem. Ukoliko se kod deteta javlja i nestabilnost , ustajanje sa mesta, stalno pokretanje  i nezadrzavanje na jednom mestu , moguće je postojanje sindroma ADHD (Poremećaj pažnje sa hiperaktivnoscu )




Da li će zbog toga imati problema sa učenjem? 

Ukoliko se problemi ne srede do polaska u školu, izvesno je da će dete imati probleme u učenju, upamcivanju, istrajavanju u aktivnostima. 


Šta može da se uradi da bi se to ispravilo i da li uopšte može da se ispravi? 

Zavisno od složenosti poremećaja ili teškoće, moguće je korigovati ili ublažiti teškoće, a u oba slučaja povoljna je stimulacija pažnje i njenih elemenata. 


Kako možemo da pomognemo detetu sa poremećajem pažnje?
Koliko je česta pojava? 

Teškoće u oblasti pažnje su veoma čest problem, kod dece  na ranom uzrastu, koje, ukoliko se ne tretiraju, usloznjavaju se i otežavaju kasniji proces učenja. 


Da li na ovaj problem imaju uticaj prevelika izloženost televizoru, tabletima, telefonima i sličnim tehnološkim aparatima? 

Iako igrice mogu doprineti razvoju egzekutivnih funkcija i podstaći dete na apstraktno razmisljanje, preterana upotreba igrica kao i ucestalo gledanje  televizije i raznih crtaća na tabletima, mogu učiniti da detetu postanu dosadne i nemotivisuce "papir" varijante, jer je njegov fokus na multimediji. 


Postoje li neke konkretne vežbe koje mogu da se rade kako bi se poboljšala detetova pažnja? 

Postoje zadaci koji se primenjuju u tretmanu pažnje. Oni mogu da koriguju teškoće koje dete ima sa pažnjom, a ukoliko je poremećaj složen, da ublaži teškoće i poboljša fokus na aktivnosti. 


Comments

Najčitanije priče

Sve o kašicama i sokovima za bebe

Ova tema uvek izaziva mnogo različitih reakcija i iako na blogu već ima više tekstova na ovu temu, odlučila sam da sve informacije napišem ovde na jednom mestu.                            - Kada treba uvesti nemlečne namirnice u bebinu ishranu? Period za uvođenje nemlečnih namirnica je između navršenog četvrtog i navršenih šest meseci. Da li ćete sa kašicama početi odmah sa četiri ili sačekati dok beba ne napuni šest meseci zavisi od mnogo faktora. Pre svega od toga da li beba lepo napreduje, da li je dojena ili je na adaptiranom mleku, da li je sklona alergijama, da li ima nekih zdravstvenih problema. Ukoliko je beba dojena i lepo napreduje, nema potrebe za žurbom. Kada vam pedijatar na kontroli da zeleno svetlo - možete da počnete. - Moja iskustva sa uvođenjem kašica D je počeo da ručka kašice odmah nakon što je napunio četiri meseca. Lepo je napredovao, ali nam je pedijatar rekao da možemo već da počemo. N je takođe počela da jede kašice sa četiri meseca. Kod nje je bio

Nedeljni jelovnik bebe V - 10 meseci + recepti

Sa deset meseci beba već jede veliku većinu namirnica i samim tim imamo veliki izbor u kombinovanju namirnica. Zato u ovom uzrastu treba što više nuditi detetu razne kombinacije, kako bi prihvatalo sve ukuse. Od začina za sad smo uveli peršun i cimet. Doručak Ručak Večera Užina Ponedeljak PALENTA + JOGURT BELO MESO + PIRINAČ SOČIVO ŠLJIVE Utorak SIRNI NAMAZ + INTEGRALNI HLEB INTEGRALNA TESTENINA + POVRĆE SUTLIJA + CIMET BANANA Sreda KUKURUZNA KAŠICA OSLIĆ + KROMPIR + BLITVA TIKVICE + INTEG. HLEB + PAVLAKA KOMPOT OD JABUKE Četvrtak KAJGANA OD ŽUMANCETA + TOST HLEB BROKOLI + ŠARGAREPA + SIR BANANA + KEKS  + AD. MLEKO VOĆNI JOGURT Petak PREPEČENI  INT. HLEB + KISELO MLEKO GULAŠ ZA BEBE

Lupilu dečija kozmetika iz Lidla

U prethodnom periodu isprobavali smo proizvode iz Lidlove Lupilu linije za decu. Sada vam prenosim naše utiske. Pre svega, ono što je mene oduševilo svakako su jedbokratne pelene. Izuzetno elastične, prilagođavaju se telu bebe i onogućuju joj da se nesmetano kreće. Imaju odličnu moć upijanja i nikad nam se nije desilo da procure noću, a to je problem koji smo u poslednje vreme imali sa drugim pelenama. Mekane su, tanke i udobne. Najviše me nervira kada su pelene krute. Nemaju nikakve mirise i slične hemijske dodatke. A cena - savršena! Lupilu pelene su za mene pravo otkriće i od kako smo ih probali sa V, ne menjamo ih. Lupilu vlažne maramice sa ekstraktom kamilice izuzetno su nežne prema dečijoj koži. Ne sadrže alkohol i ne iritiraju bebinu kožu. U pakovanju ima 80 komada. Sa N smo oduvek imali problem sa crvenilom pelenske regije i nismo mogli da koristimo vlažne maramice. Idealna zamena za vlažne maramice su Lupilu blaznice za bebe. Jedbostavno ih nakvasite sa vo